Моят блог в Blog.bg
Постинги в блога от 21.03.2025 г.
21.03.2025 19:40 -
Дъщеря ми навършва осемнадесет
И ето - пред теб е най-сетне вратата отворена
и пътят пред нея те вика - и шарен, и нов.
А пък Животът - задъхан, припрян, ококорен
те чака, във теб да се влюби готов.
А сякаш довчера, в ръката ми вкопчила пръсти
се учеше как със света да говориш на Ти.
Сънят ти все още ухае на детство невръстно,
а в него препускат комети и раждат мечти.
И ти да ги сбъднеш, рабирам, че нямаш търпение,
крилата пулсират, направо болят за летеж.
Нагоре те теглят, към хиляди светли вселени -
една ще дочака в ядрото ѝ кротко да спреш.
Детето ми, тичай, лети и усмихвай звездите!
Желая ти всяка от тях да докоснеш с ръце
и знай, че най-светлата винаги чака те скрита
под топлата стряха на майчино вярно сърце.
Стоянка Фъркова
и пътят пред нея те вика - и шарен, и нов.
А пък Животът - задъхан, припрян, ококорен
те чака, във теб да се влюби готов.
А сякаш довчера, в ръката ми вкопчила пръсти
се учеше как със света да говориш на Ти.
Сънят ти все още ухае на детство невръстно,
а в него препускат комети и раждат мечти.
И ти да ги сбъднеш, рабирам, че нямаш търпение,
крилата пулсират, направо болят за летеж.
Нагоре те теглят, към хиляди светли вселени -
една ще дочака в ядрото ѝ кротко да спреш.
Детето ми, тичай, лети и усмихвай звездите!
Желая ти всяка от тях да докоснеш с ръце
и знай, че най-светлата винаги чака те скрита
под топлата стряха на майчино вярно сърце.
Стоянка Фъркова
21.03.2025 16:23 -
* * *
Не съм страхливка. Аз съм оцеляваща,
в света, във който срещам днес и Теб,
Ако решиш да върнеш лентата обратно,
ще разбереш защо си тук – пред мен.
Не ме познаваш. Виждаш половината
от моята възвишена душа.
Да – в ями се е давила и срината
била е много често във калта.
Но тя си има обяснение защо,
преминала през карма и уроци.
Житейската ѝ опитност е мост,
по който ти в момента ще прескочиш.
Било е нужно именно така,
по труден начин да се усвоят нещата,
не е страхливка – Тя е светлина,
която днес ще отрази душата ти.
Стефка Стефанова
в света, във който срещам днес и Теб,
Ако решиш да върнеш лентата обратно,
ще разбереш защо си тук – пред мен.
Не ме познаваш. Виждаш половината
от моята възвишена душа.
Да – в ями се е давила и срината
била е много често във калта.
Но тя си има обяснение защо,
преминала през карма и уроци.
Житейската ѝ опитност е мост,
по който ти в момента ще прескочиш.
Било е нужно именно така,
по труден начин да се усвоят нещата,
не е страхливка – Тя е светлина,
която днес ще отрази душата ти.
Стефка Стефанова
21.03.2025 15:37 -
Слуга и владетел
Бях Вятър... Слушай ме сега.
На мен подвластни бяха времената.
Летях напред, пътувах и назад.
Епохите ми бяха свободата.
Преминах през какво ли не –
на сътворения съм бил свидетел.
Ядях и пиех с богове.
Слуга бях, бях и владетел.
Пях песни в ледените планини,
когато хващаха ме бесовете.
По вълчи виех вдън гори.
От ходене кървяха ми нозете.
От камъните построих скали.
И слънцето до мене беше.
Когато носех го на гръб,
гореше кожата. Болеше.
Във шепите си носех чудеса.
Бохемски ги пилеех по земята.
Бях рай, превръщах се и в ад,
защото ме крепеше свободата.
Бях Вятър... Но съм уморен.
Олово сякаш имам във крилете.
Как иска ми се да заспя
и някой ден да се родя във цвете...
Детелина Стефанова
На мен подвластни бяха времената.
Летях напред, пътувах и назад.
Епохите ми бяха свободата.
Преминах през какво ли не –
на сътворения съм бил свидетел.
Ядях и пиех с богове.
Слуга бях, бях и владетел.
Пях песни в ледените планини,
когато хващаха ме бесовете.
По вълчи виех вдън гори.
От ходене кървяха ми нозете.
От камъните построих скали.
И слънцето до мене беше.
Когато носех го на гръб,
гореше кожата. Болеше.
Във шепите си носех чудеса.
Бохемски ги пилеех по земята.
Бях рай, превръщах се и в ад,
защото ме крепеше свободата.
Бях Вятър... Но съм уморен.
Олово сякаш имам във крилете.
Как иска ми се да заспя
и някой ден да се родя във цвете...
Детелина Стефанова
21.03.2025 14:44 -
Към тебе
Вън е пролет нали,
а косите ми плачат,
с премалели сълзи
от душа на сираче.
От зелени треви
и светулкови нощи,
те изваях дори,
непотърсена още.
Улових красота
и се втурнах в безкрая
на онази дъга,
изпреварила Рая.
И по стръмния бряг,
който води към тебе,
падах, ставах и бях,
пак единствено Себе си!
Десислава Георгиева
а косите ми плачат,
с премалели сълзи
от душа на сираче.
От зелени треви
и светулкови нощи,
те изваях дори,
непотърсена още.
Улових красота
и се втурнах в безкрая
на онази дъга,
изпреварила Рая.
И по стръмния бряг,
който води към тебе,
падах, ставах и бях,
пак единствено Себе си!
Десислава Георгиева
21.03.2025 14:07 -
Повече от достатъчно
Аз имам всичко и светът ми е богат.
Не можеш нищо във краката ми да сложиш.
Последният митичен звездопад
все още между пръстите ми гложди.
Не можеш да ми нарисуваш път
с трамвай-желания и островни капризи.
Аз имам карти с всичките маршрути
на най- вълшебните и приказни круизи.
Дори сълза не би могъл да ми дадеш -
откъсната от шлейфа на тъгата.
От тежките среднощни дъждове
препълнен е трезорът на луната.
Не можеш нищо да ми подариш за спомен.
Небето ми за птици не е жадно.
Ръцете ти са просто две колони,
които моят свят крепят - за да не падне.
Стефка Петкова
Не можеш нищо във краката ми да сложиш.
Последният митичен звездопад
все още между пръстите ми гложди.
Не можеш да ми нарисуваш път
с трамвай-желания и островни капризи.
Аз имам карти с всичките маршрути
на най- вълшебните и приказни круизи.
Дори сълза не би могъл да ми дадеш -
откъсната от шлейфа на тъгата.
От тежките среднощни дъждове
препълнен е трезорът на луната.
Не можеш нищо да ми подариш за спомен.
Небето ми за птици не е жадно.
Ръцете ти са просто две колони,
които моят свят крепят - за да не падне.
Стефка Петкова
21.03.2025 13:22 -
Благодаря ти, любов!
Ти любов, пожелана неистово,
сякаш тъй, на шега те открих,
И започнах живота на чисто,
страховете със нежност разбих.
И горчилката, трупана с времето,
като буря така отшумя,
и отново се хванах за стремето,
и сърцето във мен полудя.
Сякаш огън във вените тръгнал
и в душата разпалил пожар,
като скитник след залез замръкнал,
в нозете на твоя олтар.
Ти си обич, безумно желана,
мой жадуван и сбъднат живот,
моя свят е щастлив, щом сме двама.
Благодаря ти за всичко, любов!!!
Стефан Александров
сякаш тъй, на шега те открих,
И започнах живота на чисто,
страховете със нежност разбих.
И горчилката, трупана с времето,
като буря така отшумя,
и отново се хванах за стремето,
и сърцето във мен полудя.
Сякаш огън във вените тръгнал
и в душата разпалил пожар,
като скитник след залез замръкнал,
в нозете на твоя олтар.
Ти си обич, безумно желана,
мой жадуван и сбъднат живот,
моя свят е щастлив, щом сме двама.
Благодаря ти за всичко, любов!!!
Стефан Александров
21.03.2025 12:48 -
Пътеката
И нацъфтя градината, и клоните
приведоха се, цветно оплодени.
Единствено пътеката оголена
извиваше снагата си пред мене.
Положих в нея морния си поглед,
във скута ѝ - отминалото време.
Край нас цъфтеше вече втора пролет,
но без във своя свят да ме приеме.
Пътеката към старата ми къща,
събрала всички спомени и чувства,
жадувала за моето завръщане,
по стъпките ми плъзга сухи устни.
Сега вървя по нея - лека, лека,
за първи път от толкова години,
разбрала, че е нужно на човека,
по всичките пътеки да премине.
И там, през най-горчивото на мрака,
където всяка смърт се преобръща,
една пътека светла ще го чака -
пътеката към бащината къща.
Стела Костова
приведоха се, цветно оплодени.
Единствено пътеката оголена
извиваше снагата си пред мене.
Положих в нея морния си поглед,
във скута ѝ - отминалото време.
Край нас цъфтеше вече втора пролет,
но без във своя свят да ме приеме.
Пътеката към старата ми къща,
събрала всички спомени и чувства,
жадувала за моето завръщане,
по стъпките ми плъзга сухи устни.
Сега вървя по нея - лека, лека,
за първи път от толкова години,
разбрала, че е нужно на човека,
по всичките пътеки да премине.
И там, през най-горчивото на мрака,
където всяка смърт се преобръща,
една пътека светла ще го чака -
пътеката към бащината къща.
Стела Костова
21.03.2025 11:04 -
Небе
Аз паднах. Счупих си крилата.
От болка мога да умра.
Не ми подрязвайте перата,
аз пак отново ще летя!
За мен животът е в небето,
на воля да се рея аз,
да пълня с обич пак сърцето,
да бъда аз макар и с вас.
Небето е простор безкраен -
звезди и слънце, и луна,
със изгрев винаги сияен,
и залез, пълен с красота.
Небето е едно! И е за птици!
И като птица искам да умра!
Не ми убивайте мечтата,
аз пак, отново ще летя!
Стайка Должева
От болка мога да умра.
Не ми подрязвайте перата,
аз пак отново ще летя!
За мен животът е в небето,
на воля да се рея аз,
да пълня с обич пак сърцето,
да бъда аз макар и с вас.
Небето е простор безкраен -
звезди и слънце, и луна,
със изгрев винаги сияен,
и залез, пълен с красота.
Небето е едно! И е за птици!
И като птица искам да умра!
Не ми убивайте мечтата,
аз пак, отново ще летя!
Стайка Должева
21.03.2025 10:30 -
* * *
Понякога отново съм дете,
събуждам се с разрошени къдрици
след сън, във който скитах се в небе
със вятъра и литналите птици.
На двора чака прашно колело,
усмихвам му се с сънени очички.
С цветче ми маха кичесто дърво
и шепотът му галено ме вика.
Аз грейвам, както някога преди.
След слънчевите зайчета побягвам.
Земята под краката ми гори.
Ръцете си към облаче протягам.
Превръщам го във бяло сърчице,
а то като по чудо се усмихва
и бухва с карамелено лице,
изпраща ми целувка и намигва.
Провожда ме до люлката от плат,
която вързах толкова отдавна,
отново ще е тронът ми в палат,
за който на врабчета да разказвам.
А после пак ще яхна своя ат,
в галоп, далеч от царските покои,
ще се завърна чак щом другите заспят
и в кулата си пак ще се затворя.
И разтопена от умора ще заспя
без упреци да виждам и да чувам.
Дано и тази нощ насън летя,
a утре пак дете съм и лудувам.
Деница Ангелова
събуждам се с разрошени къдрици
след сън, във който скитах се в небе
със вятъра и литналите птици.
На двора чака прашно колело,
усмихвам му се с сънени очички.
С цветче ми маха кичесто дърво
и шепотът му галено ме вика.
Аз грейвам, както някога преди.
След слънчевите зайчета побягвам.
Земята под краката ми гори.
Ръцете си към облаче протягам.
Превръщам го във бяло сърчице,
а то като по чудо се усмихва
и бухва с карамелено лице,
изпраща ми целувка и намигва.
Провожда ме до люлката от плат,
която вързах толкова отдавна,
отново ще е тронът ми в палат,
за който на врабчета да разказвам.
А после пак ще яхна своя ат,
в галоп, далеч от царските покои,
ще се завърна чак щом другите заспят
и в кулата си пак ще се затворя.
И разтопена от умора ще заспя
без упреци да виждам и да чувам.
Дано и тази нощ насън летя,
a утре пак дете съм и лудувам.
Деница Ангелова
Търсене
