Моят блог в Blog.bg
Постинги в блога от 26.03.2025 г.
26.03.2025 19:41 -
Вместо песен
Все исках в ред да е живота...
Редих го тук. Редих го там.
И колко шум! И колко ропот!
А после го пререждах сам.
Сред ветровейните простори
плющеше моето пране –
същинско знаме, но без кораб.
Да имах лодчица поне.
Под мачтите ми неморяшки
кънтеше моят нощен трюм.
Сърцето удряше хлапашки,
но никога с едно наум.
Не бях и много интересен.
За скучните – и скучен бях.
Улавях се да бъда песен.
И бягах, докато мълчах.
За тишина – безсънна нота.
Безсънна нота – за акорд.
Все исках в ред да е живота...
Но щеше ли да е живот?
Емил Симеонов
Редих го тук. Редих го там.
И колко шум! И колко ропот!
А после го пререждах сам.
Сред ветровейните простори
плющеше моето пране –
същинско знаме, но без кораб.
Да имах лодчица поне.
Под мачтите ми неморяшки
кънтеше моят нощен трюм.
Сърцето удряше хлапашки,
но никога с едно наум.
Не бях и много интересен.
За скучните – и скучен бях.
Улавях се да бъда песен.
И бягах, докато мълчах.
За тишина – безсънна нота.
Безсънна нота – за акорд.
Все исках в ред да е живота...
Но щеше ли да е живот?
Емил Симеонов
26.03.2025 17:48 -
Рисувах те
В рисунъка си не търси бои.
Не те оформих с четка и палитра.
Душата от разкриване боли.
Задържаш ли я, винаги отлита.
Рисувах те с танцуващи слова.
Нарекох те свободна, като птица.
Поставих нимб на твоята глава
и те видях, подобна на светица.
Рисувах те със вятър и звезди.
Да си висока и недостижима.
Покрих те със невидими следи.
За да те няма. И за да те има.
Рисувах те със слънце и луна.
Не питай как им натопих лъчите.
Но твоят светъл образ на жена
остана вечен смисъл на мечтите.
Рисувах те с верига и със кръст,
защото ме плени и ме обрече.
Разтърси ме, подобно земетръс
и в себе си сърцето ми отвлече.
Рисувах те, най-после, със сълзи.
И с дъх нестоплен също те рисувах.
Дано поне веднъж се отрази
ликът ти в мен. Защото те жадувах...
Ясен Ведрин
Не те оформих с четка и палитра.
Душата от разкриване боли.
Задържаш ли я, винаги отлита.
Рисувах те с танцуващи слова.
Нарекох те свободна, като птица.
Поставих нимб на твоята глава
и те видях, подобна на светица.
Рисувах те със вятър и звезди.
Да си висока и недостижима.
Покрих те със невидими следи.
За да те няма. И за да те има.
Рисувах те със слънце и луна.
Не питай как им натопих лъчите.
Но твоят светъл образ на жена
остана вечен смисъл на мечтите.
Рисувах те с верига и със кръст,
защото ме плени и ме обрече.
Разтърси ме, подобно земетръс
и в себе си сърцето ми отвлече.
Рисувах те, най-после, със сълзи.
И с дъх нестоплен също те рисувах.
Дано поне веднъж се отрази
ликът ти в мен. Защото те жадувах...
Ясен Ведрин
26.03.2025 17:26 -
Дори пред смъртта ще се смея
Привели сме ниско главите си
като пешки в дъска бяло-черна,
пропускайки глупаво дните си,
а искайки с алчност безмерна.
Снишили сме долу телата си
като бурени в земната гръд.
Уж ние правим съдбата си,
а все следваме чуждия път.
Свели сме скришно очите си,
но гледаме с погледи празни
и чувстваме празни гърдите си –
сърцата издъхват със спазми.
Да вдигнем високо главите си!
Да станем царе вместо пешки!
Да обичаме всеки от дните си!
Да живеем, дори и със грешки!
Да изправим гордо телата си!
Да спрем да пълзим по земята!
Да грабнем във длани съдбата си,
да запалим в сърцето искрата!
Погледнете ме! Вижте очите ми!
Аз обичам със страст! Аз живея!
Елате с мен! Вижте мечтите ми!
Дори пред смъртта ще се смея...
Яна Младенова
като пешки в дъска бяло-черна,
пропускайки глупаво дните си,
а искайки с алчност безмерна.
Снишили сме долу телата си
като бурени в земната гръд.
Уж ние правим съдбата си,
а все следваме чуждия път.
Свели сме скришно очите си,
но гледаме с погледи празни
и чувстваме празни гърдите си –
сърцата издъхват със спазми.
Да вдигнем високо главите си!
Да станем царе вместо пешки!
Да обичаме всеки от дните си!
Да живеем, дори и със грешки!
Да изправим гордо телата си!
Да спрем да пълзим по земята!
Да грабнем във длани съдбата си,
да запалим в сърцето искрата!
Погледнете ме! Вижте очите ми!
Аз обичам със страст! Аз живея!
Елате с мен! Вижте мечтите ми!
Дори пред смъртта ще се смея...
Яна Младенова
26.03.2025 16:50 -
* * *
Навярно се пропих. От разкаяния.
А всяка мисъл диша след изричане.
Понякога е празно. Неочаквана
е всяка дума, ронеща се в нищото.
А чашите се пълнят. Със умората.
Последната всеядна е. И девствена.
Стърчи крайпътно, криво-огледална.
И моят образ в нея се процежда...
Навярно съм пияна... Дай бутилката.
Ръката си ми дай. (Не искам пръстени.)
Отдавна се превърнах във безбожница.
Но се прегръщам с вярата. На кръста си...
Елмира Митева
А всяка мисъл диша след изричане.
Понякога е празно. Неочаквана
е всяка дума, ронеща се в нищото.
А чашите се пълнят. Със умората.
Последната всеядна е. И девствена.
Стърчи крайпътно, криво-огледална.
И моят образ в нея се процежда...
Навярно съм пияна... Дай бутилката.
Ръката си ми дай. (Не искам пръстени.)
Отдавна се превърнах във безбожница.
Но се прегръщам с вярата. На кръста си...
Елмира Митева
26.03.2025 05:02 -
Имагинерно
Изстина чашата с кафе
/като ръцете ми - самотни птици/
разплакано, небето не чете,
а срича плахо в моите зеници.
Пропуснах - някак късогледо
/защото ми е мокро от дъжда/
да го попитам, лудо ли изглежда,
че не харесвам вече пролетта ?
Изчезнаха ми мислите, а феите,
/ докато си лекуваха крилете /,
се караха задружно със дъжда
и пречеха на слънцето да свети.
Не искам да съм фея наранена
дори в дъждовен, мрачен ден,
ще споделя кафето си със някой,
ако открие пролетта във мен...
Юлияна Атанасова
/като ръцете ми - самотни птици/
разплакано, небето не чете,
а срича плахо в моите зеници.
Пропуснах - някак късогледо
/защото ми е мокро от дъжда/
да го попитам, лудо ли изглежда,
че не харесвам вече пролетта ?
Изчезнаха ми мислите, а феите,
/ докато си лекуваха крилете /,
се караха задружно със дъжда
и пречеха на слънцето да свети.
Не искам да съм фея наранена
дори в дъждовен, мрачен ден,
ще споделя кафето си със някой,
ако открие пролетта във мен...
Юлияна Атанасова
26.03.2025 04:35 -
След дъжда
Бурята отмина, но дъждът
поизмокри ни крилете.
Оцеляхме пак. И този път
слънцето за нас ще светне.
Пъстроцветната дъга
ще ни се усмихне.
Щастието ни досега
чакаше притихнало.
Този дъжд бе тъй желан,
сякаш ни пречисти
от лъжи, съмнения и свян,
от тъга и лоши мисли.
Юлия Барашка
поизмокри ни крилете.
Оцеляхме пак. И този път
слънцето за нас ще светне.
Пъстроцветната дъга
ще ни се усмихне.
Щастието ни досега
чакаше притихнало.
Този дъжд бе тъй желан,
сякаш ни пречисти
от лъжи, съмнения и свян,
от тъга и лоши мисли.
Юлия Барашка
Търсене
