Моят блог в Blog.bg
Постинги в блога от 17.04.2026 г.
17.04 11:21 -
Дъждовна мрежа
В полунощ си отиде дъжда,
сви се в облака пухкав уютно.
Той побърза, дори не видя,
че след него промъква се утро.
Не заспа, не сънува капчук,
в тишината прозорец измисли
и извика ми: "Тука съм, тук!" –
миг преди да поиска да плисне.
Неразумно навярно го спрях,
от боязън в тъга да прелее,
или просто защото вървях
по намокрена още алея.
Той разбра, че не нося чадър,
само вятър, завързан на възел.
Ех, че дъжд! В полунощ е добър,
обеща ми, че няма да зъзна.
Бе за кратко. Щом светна денят,
почерняха очите му странно.
Уж събираха своя вина,
а деляха я с мене поравно.
Все така, примирих се с дъжда
и на капките с цялата тежест.
Бях повярвала в нощна лъжа,
че прекрачвам дъждовната мрежа.
Ани Монева
сви се в облака пухкав уютно.
Той побърза, дори не видя,
че след него промъква се утро.
Не заспа, не сънува капчук,
в тишината прозорец измисли
и извика ми: "Тука съм, тук!" –
миг преди да поиска да плисне.
Неразумно навярно го спрях,
от боязън в тъга да прелее,
или просто защото вървях
по намокрена още алея.
Той разбра, че не нося чадър,
само вятър, завързан на възел.
Ех, че дъжд! В полунощ е добър,
обеща ми, че няма да зъзна.
Бе за кратко. Щом светна денят,
почерняха очите му странно.
Уж събираха своя вина,
а деляха я с мене поравно.
Все така, примирих се с дъжда
и на капките с цялата тежест.
Бях повярвала в нощна лъжа,
че прекрачвам дъждовната мрежа.
Ани Монева
17.04 10:40 -
Къде си невярна невесто?
Къде си, НАДЕЖДА? Къде си, невярна невесто?
Той чака те нощем самотен, притихнал, на бара.
И всичко плати си (забрави да върнеш ти ресто),
последна наздравица вдига с кума си, Жетваря.
И спомня си време, в което в любов му се врече
и той, окрилен, бе готов да превземе звездите.
Но брачният договор явно по давност изтече
и ти го напусна при първия сняг във косите.
Ръцете треперят, поднасящи тежката халба
с последните глътки, събрали утайка горчива.
И вятърът вън с песен призрачна плаче и жалва
мъжа ти, НАДЕЖДА, защото той днес си отива.
Ще иде при другите твои сиротни съпрузи,
а ти ще отлитнеш пак неопетнена, хвърката...
С невинна усмивка ще щипнеш друг някой по бузата
и той ще поеме да дири звезди в небесата.
Миглена Миткова
Той чака те нощем самотен, притихнал, на бара.
И всичко плати си (забрави да върнеш ти ресто),
последна наздравица вдига с кума си, Жетваря.
И спомня си време, в което в любов му се врече
и той, окрилен, бе готов да превземе звездите.
Но брачният договор явно по давност изтече
и ти го напусна при първия сняг във косите.
Ръцете треперят, поднасящи тежката халба
с последните глътки, събрали утайка горчива.
И вятърът вън с песен призрачна плаче и жалва
мъжа ти, НАДЕЖДА, защото той днес си отива.
Ще иде при другите твои сиротни съпрузи,
а ти ще отлитнеш пак неопетнена, хвърката...
С невинна усмивка ще щипнеш друг някой по бузата
и той ще поеме да дири звезди в небесата.
Миглена Миткова
17.04 09:38 -
Нежност
Вечер тиха и красива
със дантела от звезди,
цялото небе покрила
та до утре то да спи.
Между тях от где изплува
светла пълната луна
и звездите я целуват
радостни - при тях дошла.
А пък тука от Земята
със омаяни очи
от звездите и луната
палим да горят искри.
И разнежени ще срещнем
замечтани пак нощта.
Грешни или пък безгрешни
ще потърсим топлина.
Ани Иванова
със дантела от звезди,
цялото небе покрила
та до утре то да спи.
Между тях от где изплува
светла пълната луна
и звездите я целуват
радостни - при тях дошла.
А пък тука от Земята
със омаяни очи
от звездите и луната
палим да горят искри.
И разнежени ще срещнем
замечтани пак нощта.
Грешни или пък безгрешни
ще потърсим топлина.
Ани Иванова
17.04 08:41 -
Априлски следобед
Докато аз съм спал, стъмнило се навън,
повял внезапен хлад, изтръпнали листата
и облак странно бял преминал като сън,
излял нехаен дъжд, изкъпал синевата
и се стопил натам из чистия простор -
сега следа дори от него няма вече…
Асфалтът съхне чист, врабците пеят в хор
и сякаш с телескоп се вижда надалече.
Открехвам леко аз балконската врата -
от мокрия цимент внезапен хлад ме лъхва
и ме облива в миг такава яснота!
И кестенът пред мен подава връхче, мъхав,
като че иска с мен да се ръкува с лист,
и след дъжда, за час пораснал с цяла педя,
на третия етаж в прозореца ми чист
съвсем като дете със любопитство гледа.
Мълча и мисля тих: докато аз съм спал,
била е все така природата прекрасна,
наоколо все тъй животът е кипял
и плискал е дъждът, и кестенът е раснал…
И в миг сподавям аз един внезапен вик! -
че няма вече кой да върне тъй напусто
изгубения час, изгубения миг,
изгубения стон, изгубеното чувство.
Андрей Германов
повял внезапен хлад, изтръпнали листата
и облак странно бял преминал като сън,
излял нехаен дъжд, изкъпал синевата
и се стопил натам из чистия простор -
сега следа дори от него няма вече…
Асфалтът съхне чист, врабците пеят в хор
и сякаш с телескоп се вижда надалече.
Открехвам леко аз балконската врата -
от мокрия цимент внезапен хлад ме лъхва
и ме облива в миг такава яснота!
И кестенът пред мен подава връхче, мъхав,
като че иска с мен да се ръкува с лист,
и след дъжда, за час пораснал с цяла педя,
на третия етаж в прозореца ми чист
съвсем като дете със любопитство гледа.
Мълча и мисля тих: докато аз съм спал,
била е все така природата прекрасна,
наоколо все тъй животът е кипял
и плискал е дъждът, и кестенът е раснал…
И в миг сподавям аз един внезапен вик! -
че няма вече кой да върне тъй напусто
изгубения час, изгубения миг,
изгубения стон, изгубеното чувство.
Андрей Германов
17.04 08:10 -
Съкровище за моята душа
Лицето ти е ярката Луна,
огряла в тъмнината Небосвода!
Гласът ти - за душата ми храна,
на Рая и на Ада пази входа.
Ще бъда там! Но моля те, ела...
Защото няма ли те, ще надвие мрака!
За мене е надеждата една -
Любов една с прегръдка да ме чака.
Ангел Милев
огряла в тъмнината Небосвода!
Гласът ти - за душата ми храна,
на Рая и на Ада пази входа.
Ще бъда там! Но моля те, ела...
Защото няма ли те, ще надвие мрака!
За мене е надеждата една -
Любов една с прегръдка да ме чака.
Ангел Милев
