Моят блог в Blog.bg
Постинги в блога от 23.04.2026 г.
23.04 11:21 -
* * *
Мъртва ли е любовта ни?
Мъртва ли е нежността?
Звън на вечерни камбани
капе тъжно по жарта...
А една красива дума
е с разплакано сърце
и върви сама по друма
със отпуснати ръце
И до тъмния прозорец
тихо капе лепкав мрак.
Но във сянката на бора
кой ме гледа с обич пак?
Пенка Станчева
Мъртва ли е нежността?
Звън на вечерни камбани
капе тъжно по жарта...
А една красива дума
е с разплакано сърце
и върви сама по друма
със отпуснати ръце
И до тъмния прозорец
тихо капе лепкав мрак.
Но във сянката на бора
кой ме гледа с обич пак?
Пенка Станчева
23.04 10:31 -
* * *
От морски пясък исках някога
да си нанижа гердан -
като талисман да го нося на шията.
Но ниже ли се пясък с игла?
Сега искам съвсем друго:
от зелени водорасли да си изплета дреха,
та нощем да я обличам,
може би ще сънувам морето.
Сякаш нищо не ми липсва така болезнено,
както брега, който напуснах някога.
Дори не и любовта, която вече
не е това, което беше на младини,
нито самата младост,
която ме изостави
на този далечен бетонен бряг
без обещание да ме върне обратно.
Паулина Станчева
да си нанижа гердан -
като талисман да го нося на шията.
Но ниже ли се пясък с игла?
Сега искам съвсем друго:
от зелени водорасли да си изплета дреха,
та нощем да я обличам,
може би ще сънувам морето.
Сякаш нищо не ми липсва така болезнено,
както брега, който напуснах някога.
Дори не и любовта, която вече
не е това, което беше на младини,
нито самата младост,
която ме изостави
на този далечен бетонен бряг
без обещание да ме върне обратно.
Паулина Станчева
23.04 09:32 -
Тъмната гостенка
Добър вечер, безкрайна приятелко!
(С тъмен грим тъмнината е хубава...)
Ти се върна, защото си смахната,
аз те каня - да ме погубиш.
Помниш моето синьо диванче,
избеляло от черните гости.
Чак сега се загледах в гердана ти.
Слонска кост ли е?!... Ло-ооо-шо.
Тази вечер е доста самотно.
И добре, че се сети да минеш.
И добре, че живея наоколо -
- непременна и ничия...
Разкажи ми. Сега ще ти сипя.
Имам греяно вино. Не топли.
Но спасява душата от сипеи
и катери - до връх - тополите.
Вече знам, че си колкото - толкова.
И се вписваш навътре,
както корабът хлътва по котва
или живите молят мъртви.
Виж албума ми! Принцът е жаба,
а принцесата е пораснала.
Надживявам се с дядо и баба.
Гният дюли под праскови...
Имах гадже. Не знам как се случи.
Без да искам... Нарочно.
То е сякаш се давиш в ручей,
или гайда разплаква космоса.
Няма начин и с теб да си паснем.
Все едно сме сестри. И е трудно.
О-ооо-ооо, недей да загасяш и лампите,
че луната изглежда абсурдна.
Остани тази нощ! Сипвам жадно.
Пренаселих с отсъствие стаята.
Имам всичко, в което не вярвам:
тишината е изповядана.
Павлина Йосева
(С тъмен грим тъмнината е хубава...)
Ти се върна, защото си смахната,
аз те каня - да ме погубиш.
Помниш моето синьо диванче,
избеляло от черните гости.
Чак сега се загледах в гердана ти.
Слонска кост ли е?!... Ло-ооо-шо.
Тази вечер е доста самотно.
И добре, че се сети да минеш.
И добре, че живея наоколо -
- непременна и ничия...
Разкажи ми. Сега ще ти сипя.
Имам греяно вино. Не топли.
Но спасява душата от сипеи
и катери - до връх - тополите.
Вече знам, че си колкото - толкова.
И се вписваш навътре,
както корабът хлътва по котва
или живите молят мъртви.
Виж албума ми! Принцът е жаба,
а принцесата е пораснала.
Надживявам се с дядо и баба.
Гният дюли под праскови...
Имах гадже. Не знам как се случи.
Без да искам... Нарочно.
То е сякаш се давиш в ручей,
или гайда разплаква космоса.
Няма начин и с теб да си паснем.
Все едно сме сестри. И е трудно.
О-ооо-ооо, недей да загасяш и лампите,
че луната изглежда абсурдна.
Остани тази нощ! Сипвам жадно.
Пренаселих с отсъствие стаята.
Имам всичко, в което не вярвам:
тишината е изповядана.
Павлина Йосева
23.04 09:06 -
Приспиване на дете
Аз съм люлка от топли ръце.
Аз съм ласка, прегърнала слънце,
разтуптяно от обич сърце
и покълващ живот в сухо зрънце.
Аз обгръщам с душа ангел бял.
Нямам тяло, а облак копнежен,
в който моят живот се е слял
с детски сън, тъй невинен и нежен.
Валентина Шейтанова
Аз съм ласка, прегърнала слънце,
разтуптяно от обич сърце
и покълващ живот в сухо зрънце.
Аз обгръщам с душа ангел бял.
Нямам тяло, а облак копнежен,
в който моят живот се е слял
с детски сън, тъй невинен и нежен.
Валентина Шейтанова
23.04 08:41 -
Недей заспива, мили мой
Когато пак си уморен,
недей заспива ти, мой мили!
С целувка ще те наградя
и ще ти дам от мойте сили.
Когато пак си уморен,
умората - завивка лека,
ще прибера зад сто врати
със моята усмивка мека.
Когато пак си уморен,
ще ти запаля огън жарък.
Ще спра от тежкия си ден -
ще се превърна в пламък ярък.
Когато пак си уморен,
заради теб ще потанцувам
в очите-въглени. Кръвта
по нестинарски ще лудува.
Когато пак си уморен,
със поглед ще те омагьосам.
Магии древни ще плета,
докато с него те докосвам.
Когато пак си уморен,
във вино силно ще налея
дъха на пролетния ден.
Любов от мене ще долея.
И водопадно ще струя
във думите със нежност -
покорно-властна и добра,
и твоя до безбрежност...
А с виното и с моя танц,
повярвай, тъй ще те опия!
Безмълвен ще се предадеш
ти сам на моята магия...
Когато пак си уморен,
недей заспива ти, любими!
Вземи от вихъра криле...
така най-вихърно люби ме!
Когато пак си уморен,
недей заспива ти, мой мили!
Да, силна съм! Но съм жена...
А ти си мойте скрити сили!
Когато пак си уморен,
щом се стопят искрите...
щом кротко спусне се нощта...
щом замълчат звездите...
дори в съня ми прошушни,
че пак съм ти в мечтите.
Към себе си ме притисни...
... Обичай ме с очите!
Недей заспива, мили мой!
Не сънища бленувай!
Ти, обич моя, с мен бъди!
На живо ме сънувай!
Павлина Джарова
недей заспива ти, мой мили!
С целувка ще те наградя
и ще ти дам от мойте сили.
Когато пак си уморен,
умората - завивка лека,
ще прибера зад сто врати
със моята усмивка мека.
Когато пак си уморен,
ще ти запаля огън жарък.
Ще спра от тежкия си ден -
ще се превърна в пламък ярък.
Когато пак си уморен,
заради теб ще потанцувам
в очите-въглени. Кръвта
по нестинарски ще лудува.
Когато пак си уморен,
със поглед ще те омагьосам.
Магии древни ще плета,
докато с него те докосвам.
Когато пак си уморен,
във вино силно ще налея
дъха на пролетния ден.
Любов от мене ще долея.
И водопадно ще струя
във думите със нежност -
покорно-властна и добра,
и твоя до безбрежност...
А с виното и с моя танц,
повярвай, тъй ще те опия!
Безмълвен ще се предадеш
ти сам на моята магия...
Когато пак си уморен,
недей заспива ти, любими!
Вземи от вихъра криле...
така най-вихърно люби ме!
Когато пак си уморен,
недей заспива ти, мой мили!
Да, силна съм! Но съм жена...
А ти си мойте скрити сили!
Когато пак си уморен,
щом се стопят искрите...
щом кротко спусне се нощта...
щом замълчат звездите...
дори в съня ми прошушни,
че пак съм ти в мечтите.
Към себе си ме притисни...
... Обичай ме с очите!
Недей заспива, мили мой!
Не сънища бленувай!
Ти, обич моя, с мен бъди!
На живо ме сънувай!
Павлина Джарова
