Моят блог в Blog.bg
Постинги в блога от 12.05.2026 г.
12.05 20:17 -
По лична карта
Бяла риза, черен панталон,
до блясък лъснати обувки,
нощта ухае на шансон,
жасмин и хиляди целувки.
Отнесен с вихъра олтар,
играя Скарлет отривисто,
не знае отдих твоят чар,
по лична карта си - Мефисто.
И филмът става черно-бял,
а страстите позеленяват
и няма никой оцелял
в изповедалнята на Ада.
valia1771
до блясък лъснати обувки,
нощта ухае на шансон,
жасмин и хиляди целувки.
Отнесен с вихъра олтар,
играя Скарлет отривисто,
не знае отдих твоят чар,
по лична карта си - Мефисто.
И филмът става черно-бял,
а страстите позеленяват
и няма никой оцелял
в изповедалнята на Ада.
valia1771
12.05 19:38 -
Пълнолуние
А как да спиш, когато е Луната
дошла при теб във тази нощ безсънна
и нещо в теб се стряска, във Душата –
и осветява всяка мисъл тъмна!...
... и сенките политат като птици,
но в лунната прегръдка омотани
притварят с вдъхновение зеници
и лягат вън, по росните поляни...
Звездите срамежливо се спотайват –
бледнеещи пред лунната магия.
В безлунни нощи толкова омайни,
сега се губят в нейната стихия!...
... А стига в теб искра́та да е жива
и млада о́ще да ти е Душата –
в такава нощ мечтаеш, не заспиваш,
взел: нежност и тъга от Светлината!...
Коста Качев
дошла при теб във тази нощ безсънна
и нещо в теб се стряска, във Душата –
и осветява всяка мисъл тъмна!...
... и сенките политат като птици,
но в лунната прегръдка омотани
притварят с вдъхновение зеници
и лягат вън, по росните поляни...
Звездите срамежливо се спотайват –
бледнеещи пред лунната магия.
В безлунни нощи толкова омайни,
сега се губят в нейната стихия!...
... А стига в теб искра́та да е жива
и млада о́ще да ти е Душата –
в такава нощ мечтаеш, не заспиваш,
взел: нежност и тъга от Светлината!...
Коста Качев
12.05 18:03 -
Вещиците
Живеем си - несретници, отшелници,
затворени във собствена пустиня
и нижем, нижем сивите си делници
в очакване на по-добри години.
Гневим Христа с молитвите си дръзки,
забравили какво е покаяние.
Разкъсваме свещени, стари връзки,
обричайки кръвта си на страдание
и грешките си в пазвите люлеем.
Прокудили вината, кротко спим.
А щом кръвта от срам поруменее,
в най-светли нощи вещици ловим.
Убиваме ги - с погледи и с думи.
Кладем огньове, нижем кръст до кръст
и пием от кръвта им, неразумни,
че пак до тях ще легнем в тая пръст.
Днес вещиците не горят на клада! -
Щом болка ги застигне, вместо мъст
те плюят на света и, вечно млади,
за сбогом му показват среден пръст!
Кети Рашева
затворени във собствена пустиня
и нижем, нижем сивите си делници
в очакване на по-добри години.
Гневим Христа с молитвите си дръзки,
забравили какво е покаяние.
Разкъсваме свещени, стари връзки,
обричайки кръвта си на страдание
и грешките си в пазвите люлеем.
Прокудили вината, кротко спим.
А щом кръвта от срам поруменее,
в най-светли нощи вещици ловим.
Убиваме ги - с погледи и с думи.
Кладем огньове, нижем кръст до кръст
и пием от кръвта им, неразумни,
че пак до тях ще легнем в тая пръст.
Днес вещиците не горят на клада! -
Щом болка ги застигне, вместо мъст
те плюят на света и, вечно млади,
за сбогом му показват среден пръст!
Кети Рашева
12.05 17:12 -
За животи не изписват
Боя се, че съм стигнала предел,
а зад предела няма пътни знаци,
които да подсказват по-далечна цел
и да намигат със зелено по симпатия.
Но махвам с длан. Какво, кога и накъде
са някакви въпроси без значение.
В секундите, в потракващите часове
е истината... И човешките съмнения.
И всяка бариера, зад която има път,
примамващ да надскоча себе си и нея
е всъщност моят страх. Страхът,
че за предели липсват панацеи.
И без рецепта го живея тоз живот,
понеже за животи не изписват.
А бариерите са просто съпровод,
без който пътят по-натам ще липсва.
ulianka
а зад предела няма пътни знаци,
които да подсказват по-далечна цел
и да намигат със зелено по симпатия.
Но махвам с длан. Какво, кога и накъде
са някакви въпроси без значение.
В секундите, в потракващите часове
е истината... И човешките съмнения.
И всяка бариера, зад която има път,
примамващ да надскоча себе си и нея
е всъщност моят страх. Страхът,
че за предели липсват панацеи.
И без рецепта го живея тоз живот,
понеже за животи не изписват.
А бариерите са просто съпровод,
без който пътят по-натам ще липсва.
ulianka
12.05 15:55 -
* * *
Ще излъжа себе си,
че не страдам
и... сама ще си повярвам.
Малките и големи вази
ще отрупам с цветя -
напук на злото.
От небето ще рукне дъжд
от злато измислено -
да полее заболелите ми мисли,
да не би да ръждясат от скръб.
Ще проскърца вратата
на разума.
Трябва да я залостя -
да не ме връхлетят
като хала
неканени гости,
да не изхвърлят от мен
вярата,
скътана за дългия ми път.
Тогава злото, като прегърбена старица,
потропвайки уморено с бастун,
ще се върне обратно!
Катя Николова
че не страдам
и... сама ще си повярвам.
Малките и големи вази
ще отрупам с цветя -
напук на злото.
От небето ще рукне дъжд
от злато измислено -
да полее заболелите ми мисли,
да не би да ръждясат от скръб.
Ще проскърца вратата
на разума.
Трябва да я залостя -
да не ме връхлетят
като хала
неканени гости,
да не изхвърлят от мен
вярата,
скътана за дългия ми път.
Тогава злото, като прегърбена старица,
потропвайки уморено с бастун,
ще се върне обратно!
Катя Николова
12.05 04:59 -
* * *
Нещо истински хубаво,
нещо истински тъжно
тази вечер премина през мен.
Като приказка сбъднато.
Като болка измислено.
Като Моцартов реквием.
То се стича през шепите.
То, превърнато в шепот,
гъделичка душата с перце.
Неприлично облечено
поетично съблече
целомъдрените стихове.
По космически тайнствено
и по смисъл божествено
ще остави небесни следи.
После най-неочаквано
лунен вятър ще яхне
и в безкрайното ще се стопи.
templier
нещо истински тъжно
тази вечер премина през мен.
Като приказка сбъднато.
Като болка измислено.
Като Моцартов реквием.
То се стича през шепите.
То, превърнато в шепот,
гъделичка душата с перце.
Неприлично облечено
поетично съблече
целомъдрените стихове.
По космически тайнствено
и по смисъл божествено
ще остави небесни следи.
После най-неочаквано
лунен вятър ще яхне
и в безкрайното ще се стопи.
templier
12.05 04:23 -
Безсмъртна
Безсмъртна съм, щом сутрин виждам -
небето, слънцето, морето,
щом мога стихове да пиша,
разпънали на кръст сърцето ми...
Приятелю, когато си до мене
и заедно танцуваме живота,
то щастието не е самоцел,
а просто вярната посока.
Безсмъртна съм, когато съм летяща,
(чувствителна - подобно жрица)
с криле, които ти ми даваш,
и с моята душа на птица...
sisidara
небето, слънцето, морето,
щом мога стихове да пиша,
разпънали на кръст сърцето ми...
Приятелю, когато си до мене
и заедно танцуваме живота,
то щастието не е самоцел,
а просто вярната посока.
Безсмъртна съм, когато съм летяща,
(чувствителна - подобно жрица)
с криле, които ти ми даваш,
и с моята душа на птица...
sisidara
