Моят блог в Blog.bg
Постинги в блога от 02.06.2026 г.
02.06 20:13 -
Цивилизацията
Нали е смазан и прорязан от разлом
светът, и има своите бездънни пропасти,
стоя си аз, във своя защитен от всичко дом -
душата си и не допускам гости.
И моля нежно и настойчиво да чукате,
ако поискате вратата да отворя.
Как иначе ще разбера с кого от тука,
през тези дълги разстояния говоря.
Как да услужа захар или чашка олио,
когато даже и очите ви не съм видяла,
не сме лудували в реката голи
и никога със вас не съм деляла
намазаната си със мармалад филия.
Стените ми са с двойна изолация.
Не можеш с чук или длето да ги разбиеш.
Подайте ми, подайте ми онези знаци,
които моето сърце да разпознае.
С които да те разпозная, мили мой,
ти, който си във края на безкрая.
И да подскаже, да - това е Той,
човекът, на когото си потребна.
Сама по себе си, цивилизацията не е бедствие.
Но зад дебелите, зад белите стени,
светът изгуби себе си след детството.
Светла Гунчева
светът, и има своите бездънни пропасти,
стоя си аз, във своя защитен от всичко дом -
душата си и не допускам гости.
И моля нежно и настойчиво да чукате,
ако поискате вратата да отворя.
Как иначе ще разбера с кого от тука,
през тези дълги разстояния говоря.
Как да услужа захар или чашка олио,
когато даже и очите ви не съм видяла,
не сме лудували в реката голи
и никога със вас не съм деляла
намазаната си със мармалад филия.
Стените ми са с двойна изолация.
Не можеш с чук или длето да ги разбиеш.
Подайте ми, подайте ми онези знаци,
които моето сърце да разпознае.
С които да те разпозная, мили мой,
ти, който си във края на безкрая.
И да подскаже, да - това е Той,
човекът, на когото си потребна.
Сама по себе си, цивилизацията не е бедствие.
Но зад дебелите, зад белите стени,
светът изгуби себе си след детството.
Светла Гунчева
02.06 19:32 -
* * *
Стига упреци! Стига!
Стига празни слова.
Нещо все не достига.
Но какво от това?
По-добре е да има
неизпита вода,
закопняла любима,
зажадняла уста...
И света да изглежда
като пролетен цвят,
с красота и надежда,
да е весел и млад...
а в сърцето горещо
светлинки да трептят
и да има все нещо
недостигнато в път.
в сетен час с поглед бистър
да си кажа без страх:
ненапразно съм писал,
ненапразно живях!
Салис Таджер
Стига празни слова.
Нещо все не достига.
Но какво от това?
По-добре е да има
неизпита вода,
закопняла любима,
зажадняла уста...
И света да изглежда
като пролетен цвят,
с красота и надежда,
да е весел и млад...
а в сърцето горещо
светлинки да трептят
и да има все нещо
недостигнато в път.
в сетен час с поглед бистър
да си кажа без страх:
ненапразно съм писал,
ненапразно живях!
Салис Таджер
02.06 17:47 -
Безчувствие
Температурите на юни – нулеви.
Тъй хладно е в сърдечната ми църква!
Палуват гълъби любовно щурави
и хорът на врабците ги побърква.
На улицата лудият мечтае мудно
във дългата си риза като знаме,
сладникав аромат от чужда кухня
го храни обезхлебен и незнаен.
Балконите припяват техни опуси,
небето е отдолу гладно куче;
по медиите – пак герой е Каин,
за кой ли път прогнозите се чудят!
Пътуват хората по своите беди,
животът вече омаля от преговаряне;
по тротоарите – повехнали липи
по ризите ни – препаратите ухаят.
Ох, колко станиолови лъчи
и колко дири от изгаряния!
И толкоз горести завинаги тежат,
но пак защо да ги припявам?
Сърцето ми ще тръгне изведнъж
и църквата ще рухне изоставена...
Златина Вълева
Тъй хладно е в сърдечната ми църква!
Палуват гълъби любовно щурави
и хорът на врабците ги побърква.
На улицата лудият мечтае мудно
във дългата си риза като знаме,
сладникав аромат от чужда кухня
го храни обезхлебен и незнаен.
Балконите припяват техни опуси,
небето е отдолу гладно куче;
по медиите – пак герой е Каин,
за кой ли път прогнозите се чудят!
Пътуват хората по своите беди,
животът вече омаля от преговаряне;
по тротоарите – повехнали липи
по ризите ни – препаратите ухаят.
Ох, колко станиолови лъчи
и колко дири от изгаряния!
И толкоз горести завинаги тежат,
но пак защо да ги припявам?
Сърцето ми ще тръгне изведнъж
и църквата ще рухне изоставена...
Златина Вълева
02.06 16:51 -
Кристали от лунни треви
Тази нощ ще събирам кристали от лунни треви,
ще ги нижа на тънкия връх на бодящи копнежи.
А в съня ми накъсан неясни слова ще мълви
остарялата моя, мъждукаща вече, надежда.
Тази нощ като сляпа ще пръскам на всички страни
неуспелите малки мечтания ‒ зимни къпини.
Ще боли. В натежалото мое сърце все боли
и не вярвам да мине, дори и не искам да мине.
Всяка болка, макар че различна изглежда в зори,
всяка болка променя строежа на нашите мисли.
Тази нощ ще събирам графити от лунни треви
и ще стеля полета от малки изстинали истини.
Зина Чаушева
ще ги нижа на тънкия връх на бодящи копнежи.
А в съня ми накъсан неясни слова ще мълви
остарялата моя, мъждукаща вече, надежда.
Тази нощ като сляпа ще пръскам на всички страни
неуспелите малки мечтания ‒ зимни къпини.
Ще боли. В натежалото мое сърце все боли
и не вярвам да мине, дори и не искам да мине.
Всяка болка, макар че различна изглежда в зори,
всяка болка променя строежа на нашите мисли.
Тази нощ ще събирам графити от лунни треви
и ще стеля полета от малки изстинали истини.
Зина Чаушева
02.06 15:50 -
Дъждовно
По хлъзгавите тесни стъпала.
Под арките с трендафили надвиснали.
С просмуканото яке от дъжда
и някаква тъга внезапно плиснала.
С предчувствие за тягостен финал.
С неясни образи, които отминавам.
През мокри фрески оживели от Сезан
вървя, а пред вратата ти оставам.
Жан-Кристоф
Под арките с трендафили надвиснали.
С просмуканото яке от дъжда
и някаква тъга внезапно плиснала.
С предчувствие за тягостен финал.
С неясни образи, които отминавам.
През мокри фрески оживели от Сезан
вървя, а пред вратата ти оставам.
Жан-Кристоф
02.06 14:37 -
Стъклено сърце
Защо ми е сърце от кръв и плът,
предателства жестоки да побира.
Да скърца разглобено всеки път -
недоразбрана, наранена лира.
Пронизано сърце не ми е нужно.
На бавни капки стичат се вините.
Понякога са мои. Друг път - чужди.
Горчат отровно и убиват дните.
Сърцето в мен на всичко реагира.
Измерва болките със адско време.
Ту се забързва, ту уморено спира -
часовник зъл е. Дявол да го вземе.
Ще си поръчам стъклено сърце,
ще го отглеждам докато порасне.
Ще бъде неподвластно на ръце,
които се стремят да го надраскат.
И ще заглъхват без да ги чета
в предверието глухите ви думи.
Стъклото счупи се. И онемя...
Стъкло е. Не сърце със струни.
Емилия Николова
предателства жестоки да побира.
Да скърца разглобено всеки път -
недоразбрана, наранена лира.
Пронизано сърце не ми е нужно.
На бавни капки стичат се вините.
Понякога са мои. Друг път - чужди.
Горчат отровно и убиват дните.
Сърцето в мен на всичко реагира.
Измерва болките със адско време.
Ту се забързва, ту уморено спира -
часовник зъл е. Дявол да го вземе.
Ще си поръчам стъклено сърце,
ще го отглеждам докато порасне.
Ще бъде неподвластно на ръце,
които се стремят да го надраскат.
И ще заглъхват без да ги чета
в предверието глухите ви думи.
Стъклото счупи се. И онемя...
Стъкло е. Не сърце със струни.
Емилия Николова
